OKNONET

J.Sz

Na portalu internetowym www.oknonet.pl ukazał się wywiad:


Szewpol plus Przeworsk - Spokojny szybki rozwój

Z Januszem Szewczykiem, właścicielem Fabryki okien drewnianych, aluminiowych i PVC, o historii, rozwoju i bieżącej sytuacji rozmawia Krzysztof Łakota.


K.Ł: Firma Szewpol Plus działa od 1992 roku, w tym roku obchodzicie Państwo jubileusz 15-lecia istnienia firmy. Jesteście jednym z najstarszych i największych producentów okien z PVC w systemie KBE w Polsce. Jakie są Pana spostrzeżenia i doświadczenia związane z działalnością w tej branży patrząc na nią z perspektywy 15 lat?

J.Sz: Na początku małe sprostowanie. Otóż istotnie, historia Szewpolu sięga 15 lat natomiast Szewpol plus, 10 lat. Z tego wynika, iż obchodzimy w tym roku podwójny jubileusz: 15 lecie założenia Szewpolu oraz 10-lecie funkcjonowania Szewpol plus. Ale powracając do zasadniczej części pytania sądzę, że branża w tym okresie doświadczyła ogromnego postępu, zarówno pod względem samych procesów technologicznych, co zasadniczo przekłada się na jakość oraz ilość wyprodukowanych okien, jak również ogromną zmianę można było obserwować w samej kulturze sprzedaży i prezentacji wyrobów.

K.Ł: Posiadacie Państwo bardzo dobrą lokalizację geograficzną, firma jest zlokalizowana na południowym-wschodzie, tuż przy granicy z Ukrainą, czyli blisko perspektywicznego rynku zbytu. Czy ta lokalizacja przekłada się na zamówienia z tego rynku?

J.Sz: Mając na uwadze rynek ukraiński, owszem jest to zarówno duży, jak i też perspektywiczny rynek, lecz niestety obarczony pewnym ryzykiem oraz niestabilnością w dużej mierze podyktowaną wpływami politycznymi, które mają niestety jeszcze ogromny wpływ na życie gospodarcze, stąd też nasza współpraca z tym rynkiem przebiega jak po amplitudzie.

K.Ł: W I połowie tego roku był widoczny znaczny wzrost sprzedaży spowodowany prawdopodobnie krótką i ciepłą zimą, w II połowie roku ta dynamika jakby osłabła, czy potwierdza Pan te tendencje?

J.Sz: Jeżeli chodzi o rynek PVC to zgadzam się z Pańskim stwierdzeniem, natomiast nieco odmiennie wygląda rynek stolarki drewnianej, tutaj zauważalna jest dynamika wzrostowa.

K.Ł: Jak Pan ocenia sytuację na rynku okiennym obecnie i w perspektywie najbliższych 5 lat?

J.Sz: Uważam, że w dużej mierze rynek okienny w Polsce jest obecnie jeszcze rynkiem niskich cen. Te tendencje niewątpliwie przejawia rynek dealerski, nierzadko klient indywidualny, jak również inwestycyjny, zwłaszcza w segmencie stolarki PVC. Natomiast mam nadzieję oraz oczekiwania, że te praktyki powoli ulegające pewnym pozytywnym zmianom będą zmierzały w kierunku wymiernych korzyści dla odbiorcy końcowego, jak chociażby wyższego standardu oferowanych wyrobów.

K.Ł: Czy prowadzona przez Pana sprzedaż okien bezołowiowych ma wpływ na dynamikę sprzedaży?

J.Sz: Wydaje mi się, że zbyt mało czasu upłynęło od początków kampanii reklamowej „Greenline” oraz naszej własnej, aby można było takie tendencje zauważyć. Uważam, że taki temat jak okna bezołowiowe, dojrzewa w świadomości ludzkiej nieco dłużej i tutaj jestem dobrej myśli jeżeli chodzi o czas przyszły.

K.Ł: Największym problemem w zakładach produkcyjnych w naszej branży jest brak pracowników, czy w obszarze, w którym Pan działa te tendencje są widoczne?

J.Sz: W przypadku wykwalifikowanych pracowników były one odczuwalne od dawna, natomiast w tym sezonie dało się to również odczuć na stanowiskach z mniejszymi wymaganiami kwalifikacyjnymi, co skłoniło nas do zatrudnienia bezpośrednio na wydziałach produkcyjnych kobiet.

K.Ł: Szereg właścicieli firm produkujących stolarkę twierdzi, że wzrost sprzedaży na polskim rynku stolarki budowlanej to wynik wzrostu eksportu. Czy podziela Pan te spostrzeżenia?

J.Sz: Myślę, że nie należy tego zjawiska generalizować. Niewątpliwie taka tendencja występuje szczególnie wśród większych fabryk, z drugiej zaś strony mamy ożywienie gospodarcze, które w jakimś stopniu przyczynia się do wzrostu sprzedaży okien na rynku rodzimym i wszystko wskazuje na to, że tendencje te utrzymają się jeszcze przez dłuższy czas.

K.Ł: Co chciałby Pan przekazać naszej branży przy okazji tego wywiadu?

J.Sz: Życzę wszystkim, aby sprzyjające klimaty w gospodarce towarzyszyły nam nieprzerwanie.


„Udział w projekcie „Dotacja na kapitał obrotowy dla Fabryki Okien SZEWPOL plus Sp. z o.o., w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy
Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020,
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”
  • Data aktualizacji: 2023-03-02 13:01
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 251 691